Wright County Conference Login Here  
Home Conference Schedules Member Schools Policies
 
CalendarRosters
  
 

Calendar

 
 Please check frequently for updates.   << Yesterday  Tomorrow >>
 
Thursday, May 6, 2021
Time Event Location Details
10:00am Adapted Bowling: N/A Competition Week 2
None vs. New London-Spicer @ Alley of Ash - New London 
10:00am Golf:Boys Var Invitational
Multiple Schools vs. New London-Spicer @ Little Crow Golf Course 
Please click here to register as a spectator for this event.
10:00am Golf:Boys Var Invitational
Multiple Schools vs. New London-Spicer @ Little Crow Golf Course 
12:00pm  Golf:Girls Var Game  (Cancelled)
Multiple Schools vs. Northfield @ Northfield Willingers Golf Club 
1:00pm Golf:Girls Var Invitational
Multiple Schools vs. Glencoe-Silver Lake @ Glencoe Country (Golf) Club 
1:00pm Golf:Girls Var Tournament
Multiple Schools vs. Glencoe-Silver Lake @ Glencoe Country (Golf) Club 
1:00pm Golf:Boys Var Tournament
Multiple Schools vs. Glencoe-Silver Lake @ Glencoe Country (Golf) Club 
1:00pm Golf:Boys Var Tournament
Multiple Schools vs. Glencoe-Silver Lake @ Glencoe Country (Golf) Club 
2:00pm Golf:Girls JV Match
Southwest Christian vs. Holy Family Catholic High School @ Halla Greens Golf Course 
2:00pm Golf:Boys Var Game
Multiple Schools vs. Northfield @ Northfield Golf Club 
Shot Gun
3:45pm  Tennis:Boys Middle School Match  (Cancelled)
New Prague vs. Shakopee Black @ Shakopee West Middle School 
3:45pm Track & Field: Var/JV Invitational
Dassel-Cokato vs. Maple Lake @ Maple Lake High School 
4:00pm  Baseball: C Game-Doubleheader  (Cancelled)
Watertown-Mayer vs. Annandale @ Annandale High School 
4:00pm Baseball: Var Game-Doubleheader
Dassel-Cokato vs. New London-Spicer @ Green Lake Diamonds Spicer 
Please click here to register as a spectator for this event.
4:00pm Baseball: C Game-Doubleheader
Litchfield vs. Glencoe-Silver Lake @ GSL-Plato(D) 
4:00pm Baseball: Var Game-Doubleheader
Glencoe-Silver Lake vs. Litchfield @ Litchfield High School 
4:00pm Baseball: JV Game-Doubleheader
Glencoe-Silver Lake vs. Litchfield @ Litchfield High School 
4:00pm Baseball: JV Game
Dassel-Cokato vs. New London-Spicer @ New London-Spicer High School 
4:00pm  Baseball: Var Game-Doubleheader  (Date Changed to 05-07-21)
Howard Lake-Waverly-Winsted vs. Rockford Area @ Rockford High School 
4:00pm Baseball: JV Game-Doubleheader
Howard Lake-Waverly-Winsted vs. Rockford Area @ Rockford High School 
4:00pm  Baseball: Var Game-Doubleheader  (Rescheduled to 05-17-21)
Annandale vs. Watertown-Mayer @ Watertown Mayer - Highland City Park 
4:00pm  Baseball: JV Game-Doubleheader  (Rescheduled to 05-17-21)
Annandale vs. Watertown-Mayer @ Watertown-Mayer High School 
4:00pm Golf:Boys JV Meet
Kimball Area vs. Annandale @ Annandale -Southbrook Golf Course 
4:00pm Golf:Girls JV Meet
Kimball Area vs. Annandale @ Annandale -Southbrook Golf Course 
4:00pm Golf: MS Conf Golf (9)
Mound Westonka vs. Delano @ Baker National Golf 
4:00pm  Golf: MS Conf Golf (9)  (Rescheduled to 05-20-21)
New London-Spicer vs. Litchfield @ Litchfield Golf Course 
4:00pm Golf:Boys Middle School Match  (Rescheduled from 04-27-21)
Northfield vs. New Prague @ Montgomery National Golf Course 
4:00pm Golf:Girls Middle School Match  (Rescheduled from 04-27-21)
Northfield vs. New Prague @ Montgomery National Golf Course 
4:00pm Golf:Boys JV Meet
Delano vs. Buffalo @ Wild Marsh Golf Course in Buffalo 
4:00pm Softball: Var Game-Doubleheader
Watertown-Mayer vs. Annandale @ Annandale Rec Park 
4:00pm Softball: JV Game-Doubleheader
Watertown-Mayer vs. Annandale @ Annandale Rec Park 
4:00pm Softball: Var Game-Doubleheader
New London-Spicer vs. Dassel-Cokato @ Dassel-Cokato High School 
4:00pm Softball: JV Game-Doubleheader
New London-Spicer vs. Dassel-Cokato @ Dassel-Cokato High School 
4:00pm Softball: C Game-Doubleheader
Litchfield vs. Glencoe-Silver Lake @ Glencoe-Silver Lake High School 
4:00pm Softball: JV Game-Doubleheader
Litchfield vs. Glencoe-Silver Lake @ Glencoe-Silver Lake High School 
4:00pm Softball: Var Game-Doubleheader
Litchfield vs. Glencoe-Silver Lake @ Glencoe-Silver Lake High School 
4:00pm Softball: JV Game  (Time Changed)
Rockford Area vs. Howard Lake-Waverly-Winsted @ Howard Lake-Waverly-Winsted High School 
4:00pm Softball: Var Game  (Time Changed)
Rockford Area vs. Howard Lake-Waverly-Winsted @ Howard Lake-Waverly-Winsted High School 
4:00pm Tennis:Boys Var Match
Monticello vs. Delano @ Delano High School 
4:00pm  Tennis:Boys B Game  (Cancelled)
Washburn vs. Mound Westonka @ Mound Westonka High School 
4:00pm Track: MS Invitational
Multiple Schools vs. Howard Lake-Waverly-Winsted @ Howard Lake-Waverly-Winsted H.S. 
JH TRUE TEAM FORMAT
4:00pm Track & Field: MS Triangular
Multiple Schools vs. Howard Lake-Waverly-Winsted @ Howard Lake-Waverly-Winsted High School 
4:00pm Track & Field: Var/JV JV Quad
Multiple Schools vs. Hutchinson @ Hutchinson High School 
4:00pm Track & Field: Var/JV Meet
Watertown-Mayer vs. Maple Lake @ Maple Lake High School 
4:15pm Baseball: 8th Game
Watertown-Mayer vs. Annandale @ Annandale Rec Park 
4:15pm Baseball: 7th Game
Watertown-Mayer vs. Annandale @ Annandale Rec Park 
4:15pm Baseball: 8th Game
Jordan vs. Delano @ Delano City Field 
(1 Jordan 7/8 combined team) Two -5 inning Double Header
4:15pm Baseball: 8th Game
Litchfield vs. Glencoe-Silver Lake @ Glencoe-Silver Lake High School 
4:15pm Baseball: 7th Game
Litchfield vs. Glencoe-Silver Lake @ Glencoe-Silver Lake High School 
4:15pm Baseball: 8th Game
Rockford Area vs. Howard Lake-Waverly-Winsted @ Howard Lake-Waverly-Winsted High School 
4:15pm Baseball: 7th Game
Rockford Area vs. Howard Lake-Waverly-Winsted @ Howard Lake-Waverly-Winsted High School 
4:15pm Baseball: 7th Game
New Ulm Middle vs. Hutchinson @ Hutchinson High School 
4:15pm Baseball: 8th Game
New Ulm Middle vs. Hutchinson @ Tartan Park 
4:15pm Golf:Girls Var/JV Invitational
Multiple Schools vs. Litchfield @ Litchfield Golf Course 
4:15pm Golf:Girls Var Invitational
Watertown-Mayer vs. Litchfield @ Litchfield Golf Course 
4:15pm Golf:Girls Var Invitational
Multiple Schools vs. Litchfield @ Litchfield Golf Course 
4:15pm Golf:Girls Var Invitational
Multiple Schools vs. Litchfield @ Litchfield Golf Course 
4:15pm Golf:Girls Var Invitational
New London-Spicer vs. Litchfield @ Litchfield Golf Course 
4:15pm Softball: 7th Game
Delano vs. Jordan @ Jordan High School 
4:15pm Softball: 8th Game-Doubleheader  (Location Changed)
Glencoe-Silver Lake vs. Litchfield @ Litchfield High School 
7th and 8th grade for Litchfield is a combined team - 2 games back to back on the same field.
4:15pm Softball: 7th Game
Dassel-Cokato vs. New London-Spicer @ New London-Spicer High School 
Please click here to register as a spectator for this event.
4:15pm Softball: 7th Game
Howard Lake-Waverly-Winsted vs. Rockford Area @ Rockford High School 
4:15pm Softball: 7th Game
Annandale vs. Watertown-Mayer @ Watertown-Mayer Elementary 
4:15pm Tennis:Boys MS Match
Orono vs. Breck @ Breck School 
4:15pm Tennis:Boys JV Match
Lac Qui Parle Valley vs. Litchfield @ Litchfield High School 
4:15pm Tennis:Boys Var Match  (Rescheduled from 04-08-21)
Lac Qui Parle Valley vs. Litchfield @ Litchfield High School 
4:15pm Tennis:Boys MS Match
Lac Qui Parle Valley vs. Litchfield @ Litchfield Middle School 
4:15pm Tennis:Boys Var Match
Minneapolis Washburn vs. Mound Westonka @ Mound Westonka High School 
4:15pm Tennis:Boys JV Match
Minneapolis Washburn vs. Mound Westonka @ Mound Westonka High School 
4:15pm Tennis:Boys Var Match
Waconia vs. Chanhassen @ Pioneer Ridge Middle School 
4:15pm Tennis:Boys JV Match
Chanhassen vs. Waconia @ Waconia High School 
4:30pm Baseball: Var Game
Rockford Area vs. Annandale @ Annandale Rec Park 
4:30pm Baseball: B Game
Champlin Park vs. Delano @ Delano City Field 
4:30pm Baseball: 7th Game
Jordan vs. Delano @ Delano City Field 
(1 Jordan 7/8 combined team) Two -5 inning Double Header
4:30pm Baseball: C Game
Jordan vs. Delano @ Delano City Field 
4:30pm Baseball: JV Game
New Prague vs. Holy Family Catholic High School @ Diethelm Park 
4:30pm Baseball: Var Game
Mound Westonka vs. Hutchinson @ Hutchinson -Veteran's Memorial Field 
4:30pm Baseball: JV Game
Mound Westonka vs. Hutchinson @ Hutchinson High School 
4:30pm Baseball: Var Game
Delano vs. Jordan @ Jordan High School 
4:30pm Baseball: JV Game
Delano vs. Jordan @ Jordan High School 
4:30pm Baseball: Var Game
New Prague vs. Holy Family Catholic High School @ Lion's Park Victoria 
4:30pm Baseball: B Game
Benilde - St. Margaret`s vs. New Prague @ Memorial Park-NP 
4:30pm Baseball: C Game
Hutchinson vs. Mound Westonka @ Mound Westonka High School 
4:30pm  Baseball: 9B Game  (Cancelled)
Benilde - St. Margaret`s vs. New Prague @ New Prague High School 
4:30pm Baseball: 9B Game
St. Peter vs. New Prague @ New Prague High School 
4:30pm Baseball: 8th Grade Game  (Time Changed)
Austin vs. New Prague @ New Prague Middle School 
4:30pm Baseball: Var Game
Waconia vs. Orono @ Orono Discovery Center 
4:30pm Baseball: JV Game
Waconia vs. Orono @ Orono High School 
4:30pm Baseball: C Game
Orono vs. Waconia @ Waconia High School 
4:30pm Lacrosse:Boys JV Game
Chaska vs. Waconia @ Waconia High School 
4:30pm Softball: 7/8A Game
New Prague vs. Austin @ Austin Todd Park 
4:30pm  Softball: C Game  (Cancelled)
Jordan vs. Delano @ Delano High School 
4:30pm Softball: Var Game
Jordan vs. Delano @ Delano High School 
4:30pm Softball: JV Game
Jordan vs. Delano @ Delano High School 
4:30pm Softball: C Game
Hutchinson vs. Mound Westonka @ Mound Westonka High School 
4:30pm Softball: Var Game
Holy Family Catholic High School vs. New Prague @ New Prague High School 
4:30pm Softball: JV Game
Holy Family Catholic High School vs. New Prague @ New Prague High School 
4:30pm Softball: C Game
Waconia vs. Orono @ Orono Discovery Center 
4:30pm Softball: Var Game
Orono vs. Waconia @ Waconia High School 
4:30pm Softball: JV Game
Orono vs. Waconia @ Waconia High School 
4:30pm Tennis:Boys Var Match
New Prague vs. Faribault @ Faribault High School 
4:30pm Tennis:Boys JV Match
New Prague vs. Faribault @ Faribault High School 
4:30pm Tennis:Boys Var Match
New London-Spicer vs. MACCRAY @ MACCRAY High School 
4:30pm Tennis:Boys Var Meet
Hutchinson vs. Mankato East @ Mankato East High School 
4:30pm Tennis:Boys JV Meet
Hutchinson vs. Mankato East @ Mankato Prairie Winds Middle School 
5:00pm Lacrosse:Boys JV Game
Mound Westonka vs. Holy Family Catholic High School @ Holy Family Catholic High School 
5:00pm Lacrosse:Girls JV Game
Holy Family Catholic High School vs. Mound Westonka @ Mound Westonka High School 
5:00pm Lacrosse:Girls JV Game
Del-Rkfd vs. New Prague @ New Prague High School 
5:00pm Lacrosse:Girls JV Game
Hutchinson vs. Orono @ Orono High School 
5:00pm Softball: Var Game
Hutchinson vs. Mound Westonka @ Mound Westonka High School 
5:00pm Softball: JV Game
Hutchinson vs. Mound Westonka @ Mound Westonka High School 
5:00pm Trap Shooting: Var/JV Competition Week 3
TBD vs. Glencoe-Silver Lake @ Lester Prairie Sportsman's Club 
5:15pm Softball: 8th Game
Delano vs. Jordan @ Jordan High School 
5:15pm Softball: 8th Game-Doubleheader
Dassel-Cokato vs. New London-Spicer @ New London-Spicer High School 
Please click here to register as a spectator for this event.
5:15pm Softball: 8th Game-Doubleheader
Howard Lake-Waverly-Winsted vs. Rockford Area @ Rockford High School 
5:15pm Softball: 8th Game
Annandale vs. Watertown-Mayer @ Watertown-Mayer Elementary 
5:30pm Baseball: C Game
Dassel-Cokato vs. New London-Spicer @ Denson Field - NLS - New London 
Please click here to register as a spectator for this event.
5:30pm  Lacrosse:Boys JV Game  (Postponed)
 
Orono vs. Buffalo @ Buffalo High School 
5:30pm  Lacrosse:Girls JV Game  (Cancelled)
Waconia vs. Chaska @ Chaska High School 
5:30pm  Lacrosse:Boys JV Game  (Cancelled)
New Prague vs. Del-Rkfd @ Delano High School 
5:45pm  Baseball: 7th Grade Game  (Cancelled)
Austin vs. New Prague @ New Prague Middle School 
6:30pm Lacrosse:Boys Var Game
Mound Westonka vs. Holy Family Catholic High School @ Holy Family Catholic High School 
6:30pm Lacrosse:Girls Var Game
Holy Family Catholic High School vs. Mound Westonka @ Mound Westonka High School 
6:30pm Lacrosse:Girls Var Game
Del-Rkfd vs. New Prague @ New Prague High School 
6:30pm Lacrosse:Girls Var Game
Hutchinson vs. Orono @ Orono High School 
6:30pm Lacrosse:Boys Var Game
 
Chaska vs. Waconia @ Waconia High School 
7:00pm Lacrosse:Boys Var Game
Orono vs. Buffalo @ Buffalo High School 
7:00pm Lacrosse:Girls Var Game
Waconia vs. Chaska @ Chaska High School 
7:00pm Lacrosse:Boys Var Game
 
New Prague vs. Del-Rkfd @ Delano High School 
7:00pm Softball: C Game
Annandale vs. Mayer Lutheran @ Lindstrom Park, New Germany 

     


      View: 
May  2021
<< < TODAY > >>
S M T W T F S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
 
View Schedules: